Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

BEZDOMNOŚĆ

Pomoc dla osób bezdomnych

Okres jesienno - zimowy  to czas, w którym osoby bezdomne szczególnie są narażone na utratę zdrowia i życia.  W czasie silnych mrozów bezdomni są podatni na odmrożenia i wychłodzenie organizmu, prowadzące w skrajnych przypadkach do śmierci, tym bardziej,

w czasie silnych mrozów bezdomni są podatni na odmrożenia i wychłodzenie organizmu, prowadzące w skrajnych przypadkach do śmierci, tym bardziej,
że często przebywają pod wpływem alkoholu w miejscach nie nadających się do zamieszkania. Dlatego tak ważna jest w tym czasie dobra koordynacja działań i stały monitoring służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.

Schronisko dla osób bezdomnych zapewnia całodobowe, tymczasowe schronienie oraz usługi ukierunkowane na wzmacnianie aktywności społecznej, wyjście z bezdomności i uzyskanie samodzielności życiowej natomiast noclegownia zapewnia schronienie świadcząc pomoc w postaci miejsca noclegowego, w ramach której umożliwia spędzenie nocy w warunkach gwarantujących ochronę życia i zdrowia.

Inna pomoc:

• Osoby bezdomne mogą korzystać również ze świadczeń pieniężnych określonych w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (zasiłek stały, zasiłek okresowy, zasiłki celowe)

• Osobom bezdomnym można przyznać prawo do świadczeń opieki zdrowotnej celem uzyskania możliwości bezpłatnego leczenia, w tym leczenia szpitalnego. Prawo do świadczeń przyznawane jest również na wniosek świadczeniobiorcy, czyli podmiotu leczniczego.

• Każda osoba bezdomna uzależniona od alkoholu ma możliwość podjęcia leczenia uzależnień w poradniach zdrowia psychicznego oraz poradniach uzależnień na terenie Powiatu Choszczeńskiego.

• Przyznawanie pomocy przez M-GOPS w Drawnie ma na celu dofinansowanie do zakupu biletu celem powrotu do Gminy właściwej.

• Osoby bezdomne mogą być objęte pomocą w formie pracy socjalnej, czyli indywidualnego wsparcia w rozwiązywaniu problemów życiowych.

 

Informacji dla osób bezdomnych w Gminie Drawno można uzyskać w Ośrodku Pomocy Społecznej w Drawnie przy ul. Kościuszki 9, bądź dzwoniąc na numer  95 768 2450 i kontaktując się z pracownikami socjalnymi ośrodka: Magdalena Chełstowska, Zuzanna Dziermańska, Agnieszka Dobosz.

 

 

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Listopad 2022 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny obchodzą