Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

25 listopada - Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet

Utworzono dnia 24.11.2022

25 listopada - Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet

Dzień 25 listopada jest Międzynarodowym Dniem Eliminacji Przemocy wobec Kobiet. Wybrano akurat tą datę, w celu upamiętnienia zabójstwa trzech sióstr Mirabal, dokonanego w 1960 r. na terenie Republiki Dominikany, jako wyrok ówczesnego dyktatora Rafaela Trujillo. W 1999 r. ONZ uznała właśnie ten dzień jako Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet.

Według ONZ-owskiej Deklaracji o eliminacji przemocy wobec kobiet z 1993 r., przemoc wobec kobiet, to „każdy akt przemocy, związany z faktem przynależności danej osoby do określonej płci, którego rezultatem jest, lub może być, fizyczna, seksualna lub psychiczna krzywda lub cierpienie kobiet, włącznie z groźbą popełnienia takich czynów, wymuszaniem lub arbitralnym pozbawianiem wolności, niezależnie od tego, czy czyny te miały miejsce w życiu publicznym czy prywatnym”.

Przesłanie Sekretarza generalnego ONZ

„Przemoc wobec kobiet i dziewcząt jest najbardziej rozpowszechnionym naruszeniem praw człowieka na świecie.

 
 Co 11 minut kobieta lub dziewczyna zostaje zabita przez swojego partnera życiowego lub członka rodziny - a wiemy, że inne zjawiska, od pandemii COVID-19 po zawirowania gospodarcze, nieuchronnie prowadzą do jeszcze większej liczby przypadków przemocy fizycznej i werbalnej.


 Kobiety i dziewczęta są również narażone na szerzącą się przemoc w sieci - od mizoginistycznych wypowiedzi pełnych nienawiści, po molestowanie seksualne, wykorzystywanie wizerunku i uwodzenie przez drapieżców.

Jak przypomina nam tegoroczny temat - "Zjednoczmy się: aktywizm na rzecz zakończenia przemocy wobec kobiet i dziewcząt” - oznacza to stanie po stronie aktywistów na całym świecie, którzy wzywają do zmian i wspierają osoby, które przeżyły przemoc. Wzywam rządy do zwiększenia o 50 procent finansowania organizacji i ruchów na rzecz praw kobiet do 2026 roku.”

Gdzie szukać pomocy?

- Policja: telefon alarmowy - 997

- Komendy Powiatowej Policji w Choszcznie tel. 95 765 95 11 tel. 95 765 95 12

- Posterunek Policji w Drawnie tel. 95 765 9126

- M-GOPS w Drawnie tel. 95-768-24-50

- "Niebieskiej Linii" tel. 800-12-00-02

 

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Listopad 2022 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny obchodzą

Licznik odwiedzin

W tym tygodniu: 138

W poprzednim tygodniu: 196

W tym miesiącu: 904

W poprzednim miesiącu: 943

Wszystkich: 14456